Система навантаження велотренажера є одним з найважливіших параметрів при виборі тренажера, а також безпосередньо впливає на його вартість. Однак, як показує практика, покупці не завжди розуміють принцип роботи обраної системи навантаження і яку користь можна отримати від неї для досягнення результатів.
За типом навантаження велотренажери поділяються на 5 типів:
Спробуємо розібратися в конструктивних особливостях кожного з чотирьох типів і подивимося, у чому полягають принципові відмінності між ними.
Мало поширена система навантаження серед велотренажерів. В основі системи лежать спеціальні колодки, які притискаються до сталевого маховика. Навантаження змінюється при збільшенні або зменшення ступеня тиску колодок на маховик, регулювання відбувається вручну. Тренажери з колодочной системою навантаження добре імітують їзду на звичайному велосипеді за рахунок своєї конструкції, ще їх називають спін-байками.
Ремінна система навантаження - це найпростіша за своєю конструкцією система. Велотренажери з ремінною системою навантаження мають як мінімальну ціну, так і мінімальну функціональність. Опір створюється завдяки спеціальному ременя, який натягнутий навколо маховика. Ступінь навантаження змінюється вручну з допомогою ручки, яка відповідає за натяг ременя навколо маховика. Чим більше натяг ременя - тим більший опір. Такі тренажери не розраховані інтенсивне використання і мають обмежений термін служби через зношування ременя.
Найбільш поширена система навантаження. Магнітні велотренажери мають, як правило, невисокою вартістю. Створення навантаження відбувається за простою схемою, в якій бере участь сталевий маховик, ручка управління рівнями навантаження і система магнітів, поєднана з ручкою сталевим тросом.
При повороті даної ручки, магніти, розташовані поруч з маховиком, віддаляються або наближаються до нього, зменшуючи або збільшуючи вплив магнітного поля. Тим самим, користувач відчуває зміни опору при обертанні педалей.
Така система проста у використанні, не вимагає особливого догляду і підключення до електромережі, а також недорога в ціні. Однак при цьому вона володіє і рядом недоліків. Найголовнішим таким недоліком, на наш погляд, є неможливість точного регулювання навантаження і невисока опір (яке також залежить від маси маховика). Така система в більшості випадків призначена для любительського домашнього використання, і не підходить для професійних спортсменів. До того ж, займаючись на велотренажері з такою системою навантаження ви не зможете урізноманітнити тренування з допомогою спеціальних програм, а змінювати навантаження доведеться або перериваючи тренування, або сповільнюючи її, щоб встановити новий рівень опору. Підіб'ємо підсумок.
Електронне регулювання опору - це наступний крок у системах створення опору, більш просунута система навантаження. Ця система аналогічна системі з ручним регулюванням, проте володіє поруч переваг. Головною відмінністю є електричний сервопривід, який переміщує магніти без прямої участі користувача. Говорячи простою мовою - це наявність спеціального механізму (невеликого мотора), який переміщує магніти щодо маховика в автоматичному режимі. Вам досить натиснути потрібну кнопку на консолі - і навантаження буде змінюватися самостійно. Також, у тренажерів з такою системою навантаження, як правило, передбачені програми тренувань, за допомогою яких можна урізноманітнити заняття на велотренажері.
Найбільш досконала система навантаження у велотренажерів на сьогоднішній день. Гальмування маховика відбувається за рахунок магнітного поля, яке створюється котушкою з поданими на неї електричним струмом, розташованої в безпосередній близькості від маховика. При збільшенні сили струму в проводах котушки зростає сила магнітного поля, і навпаки - при зменшенні сили струму поле слабшає, за рахунок чого і відбувається зміна навантаження.
Велотренажеры с такой системой нагрузки как правило называются велоэргометрами из-за наличия специальных Ватт-программ и возможности установки очень точного значения нагрузки. На велоэрогометрах измерение нагрузки в Ваттах означает количество силы, которую Вы производите путем вращения педалей. Специальные Ватт-программы разработаны таким образом, чтобы держать Вашу силу на постоянном уровне, который Вы выбрали. Если Вы вращаете педали быстрее, компьютер уменьшит рабочую нагрузку, чтобы держать вырабатываемую вами мощность на заданном уровне.
Слово "эргометрия" - медицинский термин, который используется на практике при измерении физической работы и уровня работоспособности человека путем регистрации его мышечной работы. Как правило, такой метод используют профессиональные спортсмены и люди, которым необходимо восстановление мышц и суставов после травм или операций.